Slovník pojmů, Strana 3

A B C D E F G H J K L M N O P R S T U V X

FRC

Fiber Reinforced Composites – vlákny vyztužený kompozit 

Frekvence

Frekvence vysílače určuje, v jakém kmitočtovém pásmu probíhá přenos dat mezi vysílačem a přijímačem.

GPS

Zkratka GPS znamená globální poziční systém. Díky systému GPS můžeme určit polohu na Zemi s absolutní přesností v řádu jednotek metrů.

GPS triangl

Modelářská soutěžní kategorie rádiem řízených polomaket větroňů. Modely jsou vybaveny GPS modulem s přenosem na zem a létá přelet po trojúhelníkové trati. 

Gumicuk

Šňůra s gumou na které se vlekají větroně.

GYRO

Gyroskop je elektronické zařízení, které je schopno reagovat na změnu polohy RC heli vůči světovým stranám působením vnějších vlivů – např. větru. Poletí-li RC vrtulník bez gyroskopu a foukne do něj vítr zleva, stočí se kolem svislé osy nalevo a…

Halový akrobat

Stejná kategorie jako shock-flyer. Model poháněný elektromotorem určený k létání 3D akrobacie. Rozpětí cca 0.8 m, hmotnost do 150g bez akumulátoru. Létá se s ním venku i v hale. Vyroben bývá z desek z pěnového plastu. Trup je zpravidla jen stínový.

Heli

Označení RC modelu vrtulníku

Hotliner

Rychlý větroň poháněný elektromotorem.

HUB

HUB je zařízení, které slouží k hromadnému propojení servo výstupů. Neobsahuje tedy žádnou elektroniku, pouze propojuje několik servo výstupů do hromady.

Hydroplán

Hydroplán je model letadla, který musí vzlétnout z vody, ale nemusí při ukončení letu na vodu přistát. Před vzletem musí být provedena zkouška schopnosti modelu plavat, při které model musí po dobu jediné minuty plavat na hladině bez vnější pomoci v…

Jmenovitá kapacita

Množství elektrického náboje v Ah deklarované výrobcem, které může samostatný článek dodat. (jeden zvýrobců Pb aku deklaruje jmenovitou kapacitu jako množství elektrického náboje, které může samostatný článek dodat v Ah při 5 hodinách vybíjení do…

Kanál

Aby mohlo být současně provozováno na jedné generální frekvenci (27 MHz, 35 MHz, 40 MHz) více modelů, je nutné frekvence rozdělit na jednotlivé kanály. Kanál je určen zpravidla párem krystalů, které jsou nainstalovány ve vysílači a…

KIT

stavebnice RC modelu. Model dostanete v rozloženém stavu. Tato varianta je určena především pro zkušené uživatele, protože kompletace nemusí být vždy úplně jednoduchá. K modelům v tzv. KITu se většinou nedodává ani žádná elektronika, takže…

Klapky

Vztlakové klapky, anglicky flaps, jsou pohyblivá zařízení na křídle letounu, sloužící ke zvýšení vztlaku při nízkých rychlostech, zejména ve fázi vzletu, přistání a pomalých průletech.

Kluzák

bezmotorové letadlo těžší vzduchu, u něhož je vztlak potřebný k letu vyvozován aerodynamickými silami 

Kmitočtové pásmo

Rozsah kmitočtů používaný k nějakému účelu. 

Knipl

Knipl řídící páka v letadle nebo na vysílači dálkového ovládání. 

Kompozit

Obecně materiál složený ze dvou materiálů odlišných mechanických vlastností 

Křidélka

Křidélka jsou pohyblivé řídící plochy na odtokové hraně křídla, které jsou umístěné buď na koncích křídel, nebo jsou po celé jeho délce. Jejich vychylováním dochází k řízení modelu podle podélné osy.

Křídlo letadla

Křídlo letadla je hlavní nosná plocha, na níž se při pohybu vytváří největší část vztlaku. Je proto podstatnou částí letadel těžších než vzduch a na jeho uspořádání, tvaru, profilu i konstrukci hodně záleží.

Kýlovka

nepohyblivá část svislých ocasních ploch 

Letadla pro pokročilé

RC modely letadel pro pokročilé piloty jsou speciálně vyvinuty s ohledem na výkon, akrobacii, preciznost řízení, nebo náročnost pilotáže, či maketovost provedení. Většinou se jedná o akrobatické modely, modely maket, speciální rychlostní modely,…

Letadla pro začátečníky

RC modely letadel pro začátečníky jsou speciálně vyvinuty, aby v prvé řadě svými letovými vlastnostmi a nároky na ovládání vyhovovaly co nejširší základně pilotů začátečníků. Většinou se jedná o modely elektrovětroňů, nebo cvičných hornoplošníků…

Létání v hale

Létání v hale s RC modely je ideální výplní dlouhých zimních večerů a dnů, ve kterých klimatické podmínky neumožňují provoz běžně venku.

Nahoru